Bababiztonság

Autósülés

Nem az autósülésekről akartam írni az első bejegyzést, de nem tudok szó nélkül elmenni a napokban a Facebook-on látott videó mellett, amit -a számokat elnézve- rajtam kívül még rengeteg szülő látott. A videó egy nagyon hatásvadász címmel arról szól, hogy ajánlott a gyermekeket 4 éves korig menetiránynak háttal bekötve utaztani az autóban. Nincs is ezzel semmi gond, hiszen több tanulmány is rámutat arra, hogy mennyivel biztonságosabb így utaztatni a gyerekeket, kisebb a sérülés kockázata. Ráadásul én nagyon örülök, hogy foglalkoznak a gyerekülésekkel, mert nálunk sajnos még mindig sok szülő gondolja azt, hogy az autóülés csak azért kell, hogy a rendőr ne büntessen meg. És sajnos sokszor látom, hogy a szülők csak beteszik a gyereket az ülésbe, de nem kötik be! Nincsenek tisztában vele, hogy az autósülés életet menthet, vagy úgy vannak vele, hogy velük úgysem történhet baleset. 

Igen, sok tanulmány szól arról, hogy a menetiránnyal háttal történő utaztatás biztonságosabb a gyermek számára, de szerintem mi még nem tartunk itt. Nálunk még arról kell beszélni, hogy hogyan kösd be helyesen a gyereket az ülésbe. Például nagy kabátban ne! Mert nem fogja az öv rendesen, könnyen kicsúszhat alóla a gyermek. Inkább indítsd be a kocsit hamarabb, és melegítsd be, mielőtt a gyerkőcöt beteszed, kabát nélkül. Az övet mindig feszesre kell húzni, a videóban ez sajnos nagy hiba, ott épp nem így teszik.

A menetiránnyal előre vagy háttal utaztatásról tényleg nem szól a KRESZ, de szerintem ez nem is a feladata. A KRESZ csak ennyit mond: “….150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.”  Az autósülések EU-szabvány szerint készülnek, jelenleg az ECE R44/04-es szabvány, illetve a 2013 nyarán életbe lépett I-SIZE szabvány szerint. Az ECE R44/04-es szabvány szerint 9 kg-ig a babák csak menetiránynak háttal utaztathatók, ezért a babahordozók MINDEGYIKE úgy készül, hogy csak hátrafelé nézve köthető be (a hordozók átalában 13 kg-ig használhatóak). Vannak az újszülött kortól használható autósülések, ezek 9 kg-ig menetiránynak háttal, majd 9 kg feletti babák esetén menetirány szerint köthetők be. Természetesen 9 kg felett is beköthető menetiránynak háttal, ez a biztonságosabb.  A hordozókon illetve az autósüléseken van 1-1 matrica, amire rá van rajzolva, hogy előre- vagy hátrafelé nézve kell-e bekötni. Az I-SIZE szabvány 2013 júliusában lépett életbe, nem az ECE R44/04 helyett, hanem amellett, és a cél, hogy 2018-ig szépen lassan felváltsa azt és a helyébe lépjen. Az I-SIZE szabvány előírja, hogy 15 kg-ig a babák csak menetiránynak háttal utazhatnak, ezért az új szabvány szerint készült autósülések mindegyike 15 kg-ig csak menetiránynak háttal köthető be, mert ez a biztonságosabb. A jelenlegi üléseket nem kell az új szabvány miatt lecserélni, az új szabvány lassan át fogja venni a helyét az előzőnek. De 2013 nyarától, a szabvány életbe lépésétől kezdve az új autósülések már ezen szabvány szerint készülnek. Tehát ha valaki épp autósülés vásárlás előtt áll, vagy hamarosan aktuális lesz az autósülés cseréje, akkor érdemes már az I-SIZE szabvány szerint készült autósülést vásárolnia. Ezekben 15 hónapos korig hátrafelé nézve utazhat a baba. Akinek pedig a kocsija alkalmas rá, őmaga pedig megteheti, hogy drága autósülést vegyen, az utaztassa 4 éves koráig hátrafelé nézve.

Akár előre, akár hátrafelé nézve kötjük be az autósülést, könyörgöm, a gyereket minden esetben kössük be, előtte vegyük le róla a kabátot, és húzzuk feszesre az övet! 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!